فرهنگ ارزشی دفاع مقدس و بسیجی باید تقویت شود

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان خرمشهر ، محمد حیدری در آئین تجلیل از ۴۰ رزمنده خرمشهری دوران دفاع مقدس، ضمن تسلیت ایام سوگواری ابا عبدالله الحسین (ع) و همچنین تبریک به مناسبت گرامیداشت سالگرد هفته دفاع مقدس، رزمندگان و پیشکسوتان جنگ را ترویج کنندگان فرهنگ ایثار و شهادت دانست و اظهار کرد: رزمندگان غنی هستند و ما به آنها نیاز داریم و باید از آنها طلب کنیم.

معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهر افزود: امروز شرایط به گونه ای است که سرعت تحولات و تغییرات بسیار بالاست و این سرعت در عرصه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و حتی سرعت در تبادل اطلاعات و ارتباطات یک شکاف عمیق بین همه نسل‌ها، همه اجزا و عناصر تشکیل دهنده یک جامعه رقم زده است، لذا اگر همین گونه رو به جلو برویم این شکاف ها بیشتر و بیشتر خواهد شد.

وی ایمن بخشی یک جامعه را برای همه دولت ها یک ضرورت امکان ناپذیر خواند و اضافه کرد: ما باید به‌ عنوان حافظان جمهوری اسلامی ایران، مدافعان انقلاب و پیشکسوتان عرصه دفاع مقدس به آن فکر و برای آن راه حل پیدا کنیم.

حیدری حفظ سرمایه های گران بهای ایثار و شهادت و ترویج فرهنگ بسیجی را یکی از واکسن های بسیار مهم و موثر جامعه برشمرد و بیان کرد: در عین حال حفظ پیشکسوتان و تبعیت از تفکر آنان در عرصه‌های راهبردی و ارشادی نیاز مبرم جامعه است؛ به طور طبیعی اندیشه‌ها و تفکرات جدیدی در پس سرعت تبادل و ارتباطات پیدا می‌شوند که اصطلاحاً نوظهور و مبتنی هستند و شناسایی آنها زمان بر است همچنین نسخه آنها متناسب با گستردگی، پهنای جغرافیایی ایران اسلامی، تنوع و ترکیب جمعیتی کشور نیز سخت است.

وی تصریح کرد: آنچه امروز جامعه ما می تواند به آن مصونیت ببخشد، فرهنگ و تفکر بسیجی، حفظ و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و تمسک به آنها است، در همه عرصه‌های مختلف کسانی که مبلغ پیام آور و منتشر کننده پیام حق بودند بر اثر گذر زمان مورد تهاجم و تحریف قرار می‌گیرند و در خیلی از مواقع جابجا می شوند که این نکته بسیار مهم و حائز اهمیتی است.

فرماندار ویژه خرمشهر خطاب به رزمندگان هشت سال دفاع مقدس تاکید کرد: دشمن شب و روز در اتاق‌های فکر خود در حال تلاش است تا همه حقایق جامعه ایران اسلامی را وارانه جلوه دهد و ما را با نسل جدید، فرزندان و نیروهای جدید جامعه و این فرهنگ غنی برآمده از دوران دفاع مقدس را به چالش بکشد و مورد استحاله قرار دهد و آن را مبرا از مبانی ارزشی، شرعی، عقلی و حتی عرفی بداند.

وی ادامه داد: از نظر عرف اگر به دفاع مقدس نگاه کنیم هیچ ملتی و نسلی نمی‌تواند تهاجم کشور دیگری را به سرزمین ناموس جان و مال خود ببیند و در واقع این عرف وزنه‌ای حقوقی برای دفاع از سرزمین و کیان هر کشور است.

فرماندار خرمشهر با بیان اینکه دفاع ما یک دفاع مردمی بود گفت: در بین شهدا، ایثارگران و رزمندگان قشرهای مختلفی وجود داشت که همه درگیر دفاع بودند و ریشه حضور این همه قشر در دفاع مقدس چیزی جز تکلیف دینی و شرعی نبود، استمرار این موضوع نیز به فرماندهی و صلابت هرچه بیشتر توسط مقام معظم رهبری در ادامه انقلاب پیش می رود.

وی به تقویت فرهنگ ارزشی دفاع مقدس و بسیجی اشاره کرد و ادامه داد: برای اینکه بتوانیم آسیب‌های اجتماعی ناشی از تهاجم فرهنگی دشمن را کم کنیم و اجازه ندهیم که تهاجم فرهنگی، استحاله فرهنگی در جامعه ایجاد کند باید فرهنگ ارزشی دفاع مقدس و بسیجی را تقویت کنیم.

حیدری یکی از مهمترین راه حل ها و راهبردها برای مقابله با تهاجم فرهنگی را استفاده از فرهنگ بسیجی و فرهنگ شهادت ایثار دانست و عنوان کرد: در هیچ جای دنیا چنین چیزی پیدا نمی‌شود چرا که این مسئله ضامن و بقای فرهنگ دینی و اسلامی ماست؛ امروز اگر در جنگ هستیم و مقام عظمای ولایت دائماً بر این مهم تاکید می‌کنند که جنگ فرهنگی و اکنون هم در جنگ اقتصادی قرار داریم سرمایه ما تقویت فرهنگ دینی، اعتقادی، ارزشی و باوری در همه طبقات مختلف است.

وی با بیان اینکه تنها کسانی که می توانند بهتر با نسل جدید و گذشته ارتباط برقرار و پیوندی عمیق بین این دو ایجاد کنند سفیران دفاع مقدس هستند تاکید کرد: وظیفه داریم در مقابل عظمت این سفیران دوران دفاع مقدس سر تعظیم فرود آوریم، آنها را تکریم کنیم و در عین حال با آرمان شهدا، فرهنگ ایثار و شهادت تجدید بیعت و اعلام کنیم که همه ما در جبهه انقلاب و جریان زلال انقلاب اسلامی برای تداوم آرمان های شهدا و ایستادگی در برابر دشمن حرکت خواهیم کرد.

فرماندار ویژه خرمشهر خواستار همکاری همه جانبه رزمندگان و یادگاران دوران دفاع مقدس شهرستان خرمشهر شد و خاطر نشان کرد: شهرستان خرمشهر با انبوهی از مسائل و مشکلات مواجه است که بازگشایی این مشکلات و گره ها نیاز به همکاری، همفکری، همدلی، همراهی، حمایت، هدایت و ارشادهای تک‌تک رزمندگان دارد و به تنهایی قادر به حل هیچ مشکلی نیستم چرا که ید واحده نیاز است و حمایت، هدایت و پشتیبانی رزمندگان دفاع مقدس می‌تواند بسیاری از مسائل و مشکلات این شهرستان را حل کند.

وی از هیات رزمندگان این شهرستان خواست به عنوان یک نهاد منسجم، انقلابی و ارزشی به فرماندار، فرمانداری و سیستم مدیریتی این شهرستان کمک کنند و اذعان کرد: رزمندگان ذخایر و سرمایه‌های گرانقدری هستند که می توانند بزرگترین مشکلات را حل کنند با مشارکت، همفکری، همراهی و سعی جمعی برخی از بزرگان جنگ تحمیلی توانستیم گام های مناسبی را برداریم اما این نیز کفایت نمی‌کند ما نمی‌توانیم اسیر مشکلات شویم چرا که مشکلات خرمشهر بسیار بزرگ است اما انسان های بزرگ تر از این مشکلات در شهرستان وجود دارند؛ انسان هایی که ارتش بعث صهیونیسم را با دست خالی به خاک ذلت نشاندند.

حیدری تصریح کرد: افرادی در خرمشهر زندگی می‌کنند که ارتش سر تا پا مسلح صدام در مقابل آنها تسلیم شد لذا مشکلات موجود در برابر آن قدرت برای شان چیزی نیست فقط یک نکته نیاز است و آن کنار گذاشتن منیت ها و پافشاری بر همدلی و همراهی هاست، اینک دست همکاری را به سوی تک تک رزمندگان دفاع مقدس دراز می‌کنم و از آنها می‌خواهم در ادامه راه به ما کمک کنند که بتوانیم گرهی از کار مردم را باز کرده تا بیشتر از این مردم خرمشهر با مشکلات دست و پنجه نرم نکنند.

 

۲۷
اخبار مرتبط