جلسه شورای اشتغال و رفع موانع تولید شهرستان خرمشهر/ حیدری: تدوین نقشه راه اشتغال سال ۱۴۰۰ در حوزه خدمات، کشاورزی و صنعت لازم و ضروری است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه خرمشهر، محمدحیدری  در جلسه شورای اشتغال و ستاد رفع موانع تولید اظهار داشت: تشکیل سه کارگروه تخصصی برای تدوین نقشه راه اشتغال سال ۱۴۰۰ در حوزه خدمات،کشاورزی و صنعت لازم و ضروری است.

وی افزود: در این سه حوزه هم وضع موجود را احصا و همچنین مولفه های اشتغالزایی و آسیب پذیری را شناسایی و ظرف یک ماه آینده برنامه و نقشه راه تا پایان امسال تعیین میشود.

معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهر تصریح کرد: در سال گذشته دولت به منظور پیشگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی و بیکار شدن ۲۲۳ نفر از شاغلان این واحدها بر اثر کرونا تسهیلات ویژه ای در شهرستان خرمشهر اختصاص داد.

وی افزود: سامانه رصد که یک سامانه کشوری است و همه تحولات کارگری و اشتغالزایی در آن ثبت می شود در سال گذشته ۶۶۲ نفر مشغول به کار شدند.

حیدری گفت: با تشکیل ۳۳ شرکت تعاونی ۱۰۰ نفر مشغول به کار شدند که در سال ۹۹ جمعا تعداد ۸۲۲ نفر ایجاد اشتغال و از بیکار شدن ۲۲۳ نفر در واحدهای تولیدی جلوگیری شده است.

فرماندار ویژه خرمشهر به ظرفیت تولید آبزی پروری اشاره کرد و گفت: شهرستان خرمشهر ۱۰ درصد تولید محصولات آبزی پروری کشور و ۲۴ درصد آبزی پروری خوزستان را تامین می کند این نشان دهنده این است سرمایه گذاری در این حوزه تاثیر بسزایی در اشتغال شهرستان دارد.

وی یکی از ظرفیت های دیگر شهرستان خرمشهر را ساحل رودخانه کارون بیان کرد و گفت: ظرفیت سرمایه گذاری حوزه رودخانه کارون بسیار بالا است و توجیه اقتصادی خوبی دارد و می تواند یک ظرفیت اقتصادی برای همه سرمایه گذاران باشد و امید است سرمایه گذاران با مراجعه به حوزه شهرستان خرمشهر از مزایای قانونی منطقه آزاد استفاده کنند.

حیدری گفت: ما آماده هستیم با توکل به خدا و هماهنگی ها و هم افزایی که بین شهرستان، استان و منطقه آزاد اروند وجود دارد بتوانیم علاوه براینکه موانع پیشروی سرمایه گذاران را بر می داریم بلکه حمایت قانونی و قاطعانه از سرمایه گذاران، تجار و بازرگانان داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در حوزه صنعت ظرفیت شهرستان خرمشهر بر کسی پوشیده نیست گفت: یک تعامل سازنده وموثر بین منطقه آزاد اروند و دستگاههای اجرایی باید شکل بگیرد چرا که منطقه آزاد اروند در برابر این دستگاهها مسئولیت دارد و امید است با هم افزایی و برنامه ریزی امسال به بخشی از اهداف خواهیم رسید.

نماینده عالی دولت در شهرستان تجارت مرزی و دریایی را مهم بیان کرد و گفت: ما مولفه ای به نام تجارت را در حد ضعیف نگه داشتیم اگر جلسات مهمی در اتاق بازرگانی برگزار شود در زمینه رهگشایی در تجارت، تعاملات مرزی و حتی بین المللی موثر است.

وی در ادامه گفت: همه اهرم های قانونی در کشور اعم ازحقوقی، اداری، اجرایی، سیاسی، مالی در این قانون پیش بینی شده برای حمایت از تولید و رفع موانع تولید این قانون باید بدون هیچ کم و کاستی در منطقه آزاد اروند و شهرستان خرمشهر عملیاتی و اجرایی شود.

حیدری خاطرنشان کرد: برای حمایت از تولید کننده باید پنجره واحد در شهرستان خرمشهر و یا در منطقه آزاد اروند فعال و راه اندازی شود تا مردم از این چرخه باطل سیستم اداری رهایی یابند.

۹۳
اخبار مرتبط