تسریع در روند رسیدگی و پرداخت تسهیلات به مشاغل آسیـب دیده از شیوع ویروس کرونا

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه خرمشهر،محمدحیدری در نشست شورای بانک‌های شهرستان خرمشهر بر تسریع در روند رسیدگی و پرداخت تسهیلات مشاغل آسیب دیده از کرونا از سوی دستگاه ها و بانک های شهرستان تاکید کرد.

وی افزود: با توجه به دستورالعمل بخشنامه دولت مبنی بر جبران خسارت ناشی از کرونا ، برای استان خوزستان ۳۰ هزارمیلیارد ریال درنظر گرفته شده که این رقم می‌تواند بخشی از خسارت‌ها را جبران کند.

معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهرتصریح کرد: سامانه کارا باید ظرفیت خدمات رسانی و امکان دسترسی متقاضیان را داشته باشد.

وی افزود: این میزان اعتبار در پنج بخش تسهیلات حمایت مالیاتی، بیمه‌ای، بانکی و بحث چک و برگشت چک تقسیم شده و شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی هر کدام وظایف و تکالیفی برای حمایت‌ از کسبه به عهده دارند.

حیدری گفت: متاسفانه در خرمشهر به لحاظ ثبت نام و میزان پرداختی تسهیلات بانک‌ها به متقاضیان ضعیف عمل شده و این امر ناشی از نبود اطلاع رسانی و سامانه کارا در این شهرستان بوده است.

وی سهم حمایت دستگاه‌های اجرایی از اصناف آسیب دیده ناشی از کرونا را بین ۳۸ تا ۷۵ درصد بیان کرد و گفت: باید تکلیف ۳۸۵ پرونده دریافت تسهیلات در ۱۰ روز آینده روشن شود و تمام بندهای بخشنامه اجرا شود.

وی با بیان اینکه تنها گروه‌های شغلی ۲،۳،۴  می‌توانند از مزایای این بخشنامه استفاده کنند، افزود: در این راستا باید مزایای استفاده از این بخشنامه اطلاع رسانی شود و همه دستگاه های اجرایی مشخصات کامل متقاضیان را در قالب اقدامی مشترک دریافت و در سامانه وارد کنند.

فرماندار ویژه خرمشهر در ادامه از مشکلات ایجاد شده در سامانه کارا انتقاد کرد و گفت: سامانه کارا بر خلاف نامش بسیار ناکارا است و وزارت تعاون باید پیش از فعال‌سازی این سامانه زیرساخت‌های لازم همچون پهنای باند و موارد سخت‌افزاری را  انجام می‌داد تا مردم در استفاده از آن با مشکلات روبه رو نشوند.

حیدری بر لزوم استفاده کسب و کارهای متضرر از کرونا از تمام تسهیلات اعم از تسهیلات مالیاتی و بیمه‌ای تاکید کرد و افزود:کسبه می‌توانند از حمایت مالیاتی بهره‌مند شوند و اگر قرار است امهال یا تمدید به خسارت دیدگان تعلق گیرد کسبه خرمشهری نیز از این فرصت استفاده کنند.

۳۶