آیین معارفه سرپرست جدید سازمان منطقه آزاد اروند حیدری: برخی قوانین، عامل بازدارنده توسعه منطقه آزاد اروند است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه خرمشهر، محمد حیدری در آیین معارفه سرپرست جدید منطقه آزاد اروند که با حضور حمیدرضا مومنی دبیرشورای عالی مناطق آزاد برگزار شد، اظهار داشت: برخی قوانین سرزمین اصلی در منطقه آزاد اروند به عنوان یک عامل بازدارنده در توسعه این منطقه به شمار می روند.

وی افزود: درحال حاضر قانون سرزمین اصلی بر رفتار، ضوابط، مقررات تجاری، صنعتی و نظایر اینها در این منطقه آزاد حاکم است لذا حتما باید تکلیف این موضوع مشخص شود.

معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهر با بیان اینکه برای موفقیت منطقه آزاد اروند در آینده باید مشکل مداخله قانونی بین منطقه آزاد و سرزمین اصلی برطرف شود گفت: در این راستا موفقیت و کارآمدی بخشی از جغرافیای سیاسی خرمشهر و آبادان در منطقه آزاد و بخشی خارج از منطقه آزاد روشن نبوده و تکالیف مدیران سیاسی دوگانه است.

حیدری گفت: برای اینکه مطالبات مردم ساکن در منطقه آزاد اروند را به درستی و شفاف پاسخ دهیم بازنگری در رابطه با ماموریت منطقه آزاد اروند در چارچوب قانون سرزمینی و مناطق آزاد ضروری است لذا باید در نظام‌نامه حقوقی این منطقه آزاد تجدید نظر شود .

فرماندار ویژه خرمشهر با بیان اینکه برخی مردم قضاوتی متفاوت و ناصحیح نسبت به منطقه آزاد اروند دارند افزود: با وجود همه اشکالاتی که در قانون مناطق آزاد وجود دارد ، منطقه آزاد اروند در چند سال گذشته به موفقیت های بزرگی دست یافته است.

حیدری منطقه آزاد را پازلی از اقتصاد کشور و بخشی از اقتصادی ملی دانست و خاطرنشان کرد: فلسفه وجودی منطقه آزاد تامین منابع ارزی ویژه ، جذب سرمایه گذاران خارجی بدون بروکراسی و طراحی یک سکوی صادراتی همچنین باز کردن دروازه های اقتصاد کشور به سمت بازارهای جهانی است.

وی اظهار داشت: ایجاد منطقه آزاد اروند در یکی از استراتژیک ترین مناطق جمهوری اسلامی ایران یکی از بهترین تصمیم ها از سوی مسئولان نظام بوده است اما هر تصمیمی در سطوح راهبردی مستلزم مقدماتی است و برای موفقیت چنین تصمیمی امکاناتی نیاز است که می بایست محقق شوند چرا که منطقه آزاد اروند بر مبنای آسیب‌های ضعیف و ناتوان بعد از دوران دفاع مقدس تاسیس شده است.

نماینده عالی دولت در شهرستان افزود: انتظار ما ایجاد هم افزایی، اتحاد و وحدت مدیریتی بین همه ارکان دولت ، منطقه آزاد اروند و استان خوزستان است چرا که با وحدت بسیاری از مشکلات این استان  حل خواهند شد.

۲۵