حضور معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهردر دفتر خبرگزاری ایرنا آبادان / حیدری: دستاوردهای دولت در بخش های مختلف کشاورزی، صنعت، خدمات شهری و روستایی در این شهرستان بی‌نظیر است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه خرمشهر، محمد حیدری  با حضور دردفتر خبرگزاری ایرنا آبادان به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر گفت: دستاوردهای دولت در بخش های مختلف کشاورزی، صنعت، خدمات شهری و روستایی در این شهرستان بی‌نظیر است.

وی افزود: پس از پایان جنگ تحمیلی هزاران هکتار از زمین‌های مین‌گذاری شده خرمشهر با تلاش نیروهای نظامی با ضریب بالای ۹۵ درصد پاکسازی و هم‌اکنون به زمین‌های کشاورزی تبدیل و سالانه هزاران تن انواع محصولات کشاورزی از آنها برداشت می‌شود.

معاون استاندار و فرمانداری ویژه خرمشهر سهم شهرستان از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری را هفت هزار هکتار اعلام کرد و افزود: با اجرای این طرح زمین‌های کشاورزی که زمانی شوره زار بود به زیر کشت کلزا، جو، گندم رفته و حق‌آبه آن نیز با تخفیف ویژه‌  برای کشاورزان محاسبه و نهاده‌های کشاورزی و بذر اصلاح شده با کمترین قیمت در اختیار کشاورزان قرار داده می‌شود.

حیدری بیان داشت: طرح آبرسانی به زمین‌های کشاورزی خرمشهر توسط کانال منشعب از کارون به سمت روستاهای شلمچه و نهر خین احداث و هم‌اکنون همه زمین‌های کشاورزی خرمشهر زیر کشت مکانیزه و نیمه مکانیزه رفته و دولت با اختصاص سهمیه وسایل وادوات کشاورزی نقش مهمی در این کار داشته است.

وی خاطرنشان کرد: بزرگترین شرکت کشت و صنعت نیشکر بعد از هفت تپه با زیرکشت بردن ۱۲ هزار هکتار زمین علاوه بر تامین بخشی از نیاز داخل به شکر، ملاس شکر برای تولید الکل و سایر فرآورده‌ها را تامین و  بیش از سه هزار نفر کارگر فصلی و غیرفصلی از جمله فرزندان روستاهای اطراف در این شرکت مشغول به کار هستند.

فرماندار ویژه خرمشهراز واگذاری بیش از ۱۰ هزارهکتار زمین کشاورزی به روستائیان روستاهای غرب کارون خبر داد و گفت: ۱۰ تا ۲۰ هکتار زمین‌ به روستائیان فاقد زمین واگذار شده و توسط دولت تسطیح و زیر کشت محصولات کشاورزی رفته است.

حیدری به فعالیت ۴۵ لنج صیادی در خرمشهر و رونق صید وصیادی در این شهرستان اشاره کرد و بیان داشت: اخیرا با سازمان شیلات توافق شد تا اسکله شیلاتی در جزیره مینو دوباره بازسازی شود و به همین منظور نیز ۱۴۰ میلیارد ریال برای بازسازی این اسکله در بودجه ۱۴۰۰ پیش‌بینی شده که این مهم نقش ویژه‌ای در رونق صید و امنیت بندرگاه شناورهای صیادی خواهد داشت.

وی با اشاره به نگاه ویژه دولت به توسعه صنعت و ایجاد اشتغال مولد با نگاه صادراتی در این شهرستان گفت:شهرک صنعتی خرمشهر با چهار هزار و ۵۰۰ هکتار یکی از بزرگترین شهرک‌های صنعتی در مقیاس شهرستان است و در این شهرک فولادسازی شهیدجهان آرا به مراحل تولید نزدیک شده و تا پایان کار دولت دوازدهم به بهره‌برداری خواهد رسید. فولاد کاوه اروند نیز با ظرفیت سالانه ۶۰۰ هزارتن فولاد و تولید روزانه ۲ هزار تن میلگرد فعال است که بخشی از نیاز داخلی تامین و به بخشی از آن صادر می‌شود.

نماینده عالی دولت در شهرستان امتداد خط آهن تا نقطه صفر مرزی شلمچه را از دیگر ویژگی‌های خاص و اقتصادی این منطقه دانست و گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران و عراق توافق کردند که خط آهن به بصره ، سوریه و دریای مدیترانه متصل شود و این یکی از اهداف دولت جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به دریای مدیترانه از طریق زمینی است.

وی افزود: قبل از انقلاب بندر خرمشهر ۱۰ پست اسکله داشته اما در حال حاضر ۲۰ پست اسکله احداث شده و این بندر به عنوان سومین و بزرگترین بندر کانتینری ایران فعال است و چهار پست اسکله گردشگری توسط سازمان بنادر با هزینه‌ای بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد ریال بر روی رودخانه کارون در حال ساخت است.

معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهر گفت: در حوزه روستایی اکثر روستاهای این شهرستان دارای زیرساخت لازم همچنین خانه بهداشت، مدرسه ، کتابخانه و مسجد هستند و در سال ۹۹ از محل درآمد فروش سوخت به ۱۵ هزار و ۳۰۰ خانوار مرزنشین خرمشهر به میزان ۲۰ میلیون ریال کمک نقدی شد.

حیدری در خصوص اقدامات انجام شده برای مهار کرونا در این شهرستان گفت: قبل از شیوع کرونا بیمارستان ولیعصر(عج) خرمشهر بخش آی‌سی‌یو، دستگاه سی  تی اسکن نداشت ولی با تلاش‌ انجام شده دستگاه سی تی‌اسکن ۱۶ اسلایز که پیشرفته‌ترین نوع آن است در بیمارستان خرمشهر نصب شد و سایر تجهیزات و امکانات مورد نیاز برای درمان بیماران کرونایی خریداری و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

وی پیشرفت فیزیکی کلینیک درمانی شلمچه را ۷۰ درصد بیان کرد و گفت: با راه اندازی این کلینیک نزدیک به ۳۰ هزار نفر اعم از اهالی شلمچه و زائران اربعین حسینی از خدمات درمانی آن بهره مند می شوند.

۲۷
اخبار مرتبط